eDaisy – hakeminen ja muutosilmoitukset
Varhaiskasvatuspaikan hakeminen
Varhaiskasvatuspaikkoja voi hakea ympäri vuoden, vähintään neljä kuukautta ennen kuin lapsi tarvitsee paikan.
Tee hakemus heti, kun
– haet koulutukseen tai opiskelemaan
– ilmoittaudut työvoimatoimiston asiakkaaksi
– teet työpaikkahakemuksen
– olet palaamassa töihin esimerkiksi perhevapaan jälkeen.
Jos hoidon tarve johtuu äkillisestä työllistymisestä tai opiskelusta eikä hoidon tarve ole ennakoitavissa, on hoitopaikkaa haettava niin pian kuin mahdollista, kuitenkin viimeistään kaksi viikkoa ennen kuin lapsi tarvitsee paikan. Tulevasta hoitopaikasta otetaan huoltajaan yhteyttä ja sovitaan hoidon aloittamisesta sekä hoitopaikkaan tutustumisesta.
Toimi näin:
Varhaiskasvatuspaikkaa haetaan sähköisesti.
Asiointi tapahtuu suojatussa ympäristössä ja edellyttää vahvaa tunnistautumista, pankkitunnuksia tai mobiilivarmennetta.
Hoitopaikkaa haetaan eDaisy-palvelussa osoitteessa https://kangasniemi.daisynet.fi/eDaisy

Valitse alasvetovalikosta ”Varhaiskasvatushakemus”

Kohdassa Tunnit / Päivät valitset hoidon tarpeen sen mukaan, minkä verran arvioit, että lapsesi tarvitsee hoitoa kuukaudessa.

Muutosilmoitus
Jos valitsemasi hoidontarve muuttuu toistaiseksi (vähintään 2 kk), tee muutosilmoitus eDaisy-palvelussa.
Tee muutosilmoitus myös, kun osoite muuttuu.